KOŚCIELISKO

Kościelisko noclegi położone jest w Rowie Kościeliskim i na południowych stokach Pogórza Gubałowskiego. Jego zabudowania wkraczają także do dolnej części Doliny Kościeliskiej
w Tatrach (Kiry). Jest to duża wieś o charakterze miejscowości wypoczynkowej, składająca się
z 21 osiedli. Osiedla Kościeliska to: Antałówka, Blachówka, Budzówka, Butorów, Chotarz, Czajki, Górkówka, Gronik, Groń, Karpielówka, Kierpcówka, Kiry, Nędzówka, Pająkówka, Pitoniówka, Rysulówka, Sobiczkowa, Staszelówka, Sywarne, Szeligówka, Wojdyłówka. noclegi Kościelisko

Co watro zobaczyć:

POLANA BIAŁY POTOK
leży poza terenem Tatrzańskiego Parku Narodowego, u wylotu Doliny Lejowej, na wysokości ok. 900 m n.p.m. Jej północnym skrajem biegnie szosa z Zakopanego do Czarnego Dunajca,
a w części wschodniej znajduje się zajazd Józef – restauracja i pensjonat.Polana Biały Potok najpiękniejsza jest wiosną, kiedy pokrywa ją gęsty dywan kwitnących krokusów. Kwiaty krokusa tatrzańskiego, a w zasadzie szafrana spiskiego objętego ochroną ścisłą, mają duże jasnofioletowe płatki oraz jaskrawopomarańczowe słupki.

DROGA KRÓLEWSKA
W przekazywanych z pokolenia na pokolenie opowieściach przetrwała legenda, że w 1655 r. król Jan Kazimierz uciekał przed szwedzką nawałą drogą wiodącą przez Palenicę, Butorów Wierch, Polanę Budzówka (jedną z najstarszych polan Kościeliska), Dolinę Kościeliską, Wąwóz Kraków
i dalej na Słowację. Przypomina o tym nazwa ulicy Królewskiej w Kościelisko pokoje do wynajęcia, a trakt przez wierchy, polany i dolinę jest zwany Drogą Królewską. Co ciekawe, Droga Królewska – szeroki, bity trakt – biegnie też w zupełnie innej części Podhala: wierchami w Białce Tatrzańskiej aż po Groń. Być może obie te drogi niegdyś się łączyły lub są fragmentem starego, kupieckiego szlaku w kierunku Wiednia i na Węgry.

LODOWE ŹRÓDŁO
To krasowe wywierzysko położone jest na wysokości około 975 m n.p.m. Woda ma tu temperaturę 4,3 stopnia Celsjusza i spływa trzema odnogami w trzech różnych kierunkach, po czym wpada do Potoku Kościelisko pensjonaty.

KOLEJ LINOWA BUTOROWY WIERCH
Wyciąg krzesełkowy, trasa zjazdowa dł. 1600 m, różnica poziomów 270 m, baza gastronomiczna, wypożyczalnia i serwis sprzętu, szkoła narciarska, parking.

DOLINA KOŚCIELISKA
znajduje się w Tatrach Zachodnich. Jej długość to ok. 9 km, obwód – ok. 27 km, zaś powierzchnia – ok. 35 km². Zachodnią granicę doliny tworzy północna grań Siwego Zwornika po Przednią Kopkę, południową – grań główna na odcinku od Siwego Zwornika po Małołączniak, wschodnią granicę wyznacza północno-zachodnia grań Małołączniaka po Mały Regiel.

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. KAZIMIERZA KRÓLEWICZA
Swoją świątynię zawdzięcza Kościelisko wille w znacznej mierze proboszczowi Zakopanego ks. Kazimierzowi Kaszelewskiemu, który powołał komitet budowy kościoła. Grunt pod budowę świątyni, plebanii i cmentarza ofiarowały rodziny Jana i Jędrzeja Pitoniów. Projekt przygotował zakopiański architekt Eugeniusz Wesołowski. W dniu poświęcenia kamienia węgielnego, 28 sierpnia 1910 r., gotowy był juz zrąb kościoła do wysokości okien. Budowę ukończono w 1914 r. W tym samym roku, jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, zakupiono dzwony, w dwa lata później zarekwirowane przez Austriaków na cele wojenne.