Pisz

W Pisz noclegi warto zobaczyć jedną z największych w Polsce kolejowych wież ciśnień. Powstała w latach 20. ubiegłego wieku i stanowi przykład architektury przemysłowej tego okresu. Wieża wraz ze stacją pomp oraz znajdującą się na peronie ostatnią pompą wodną są pozostałościami stacji kolejowej powstałej na początku dwudziestego wieku. noclegi Pisz
Pisa to dopływ Narwi, wypływa z jeziora Roś koło Pisza. Jest najbardziej czystą rzeką Pojezierza Mazurskiego oraz malowniczym szlakiem kajakowym. Dopływem Pisy jest m.in. Krutynia. W Piszu rzeka jest uregulowana; znajdują się nad nią hotele, restauracje, wypożyczalnie sprzętu. Bardzo ładnie wygląda z kładki dla pieszych. Pisz pokoje do wynajęcia
W Piszu możemy skorzystać z rejsu stateczkiem wycieczkowym „Smętek”. Przystań dla tego urokliwego statku znajduje się niedaleko hotelu „Nad Pisą”, tuż przy kładce przez rzekę. U właściciela można zamówić różne rejsy, ale normalnie statek płynie rzeką Pisą na jezioro Roś. Z jeziora Roś można płynąć na wiele mazurskich jezior. W sezonie turystycznym rejsy odbywają się w godz. 10-22.  Pisz domki
Kąpielisko miejskie usytuowane jest nad Jeziorem Roś i należy do Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piszu. Posiada pomosty i jest podzielone na trzy strefy: dla umiejących pływać, tych nieumiejących oraz brodzik dla dzieci. Na terenie kąpieliska znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Muzeum Ziemi Piskiej mieści się w ratuszu. Powstało ono w 1969 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Piskiej. Zbiory muzealne obejmują bogatą kolekcję fauny i flory występującej w Puszczy Piskiej oraz pamiątki archeologiczne, etnograficzne, historyczne. Pisz pensjonaty

W czasie pobytu w placówce można zobaczyć m.in. przykłady piśmiennictwa mazurskiego z 18. wieku, książki wykonane w drukarni staroobrzędowców, stare fotografie przedstawiające piskie krajobrazy. Warto dodać, że w części historycznej przygotowywane są interesujące wystawy czasowe, a także cykl Spotkań Muzealnych z udziałem historyków, czy ludzi kultury i sztuki.

Wieża ciśnień w Piszu przy ulicy Gdańskiej została zbudowana w 1907 roku. W 2007 roku wpisana do rejestru zabytków. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. W 2013 roku wieża została wyremontowana kosztem ponad pięć milionów złotych, częściowo z funduszy unijnych. Na jej szczycie zbudowano taras widokowy skąd roztacza się piękny widok na Pisz i Puszczę Piską. Obok wieży stworzono miejsca parkingowe, a także zamontowano latarnie. Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z windy. Otwarcia dokonano we września 2013 roku. Według projektu w wieży ma się znaleźć restauracja i miejsce na wystawy.

Dom Królewski to budynek przy ulicy Rybackiej 8, na rogu ul. 1 Maja. Obiekt pochodzi z osiemnastego wieku, jest murowany z łamanym dachem, z którego wyrasta mała facjatka. Jego nazwa pochodzi z opowieści, jakoby nocował w nim król August II Mocny. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ budynek jest zbyt „młody”. Istnieje możliwość, że w tym miejscu stał inny budynek i właśnie w nim zatrzymał się król. Obiekt jest dobrze utrzymany, obecnie mieści się w nim Ognisko Muzyczne prowadzone przez Towarzystwo Muzyczne im. Emila Młynarskiego.

Ratusz – Budynek w stylu neogotyckim wybudowany w latach 1898-1900 za pieniądze z kontrybucji wojennych, oddany do użytku w roku 1901. Na skrzydłach zewnętrznych drzwi widnieje herb Pisza – głowa świętego Jana Chrzciciela. Obecnie mieści się tu Starostwo Powiatowe oraz Muzeum Ziemi Piskiej.
Przy ulicy Ratuszowej w centrum Pisza stoi baszta. Budynek pochodzi z drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Jest to neogotycka budowla zbudowana na planie kwadratu. Budynek był częścią zabudowań dawnego browaru „Masovia” należącego do rodu Bayerów. Obecnie w zabytkowym obiekcie mieści się restauracja „Baszta”.